Dobiegła końca kolejna edycja, organizowanego przez nas konkursu „Aktywne Społeczeństwo w koncepcji Inteligentnych Wiosek”. Celem konkursu jest wyróżnienie i promocja najciekawszych inicjatyw realizowanych przez mieszkańców obszarów wiejskich, które odpowiadają na lokalne potrzeby, integrują społeczność oraz wpisują się w ideę inteligentnych wiosek (Smart Villages).
Tegoroczna edycja po raz kolejny pokazała, że mieszkańcy gmin należących do stowarzyszenia nie boją się nowych wyzwań i z ogromnym zaangażowaniem realizują przedsięwzięcia służące rozwojowi swoich miejscowości. Do konkursu zgłoszono 21 inicjatyw reprezentujących sołectwa, koła gospodyń wiejskich, ochotnicze straże pożarne oraz stowarzyszenia z pięciu gmin członkowskich.
Wysoki poziom zgłoszeń i trudne decyzje Komisji
Obrady Komisji Konkursowej w tym roku były wyjątkowo wymagające. W wielu przypadkach o końcowej klasyfikacji decydowały niewielkie różnice punktowe, a zgłoszone inicjatywy wyróżniały się pomysłowością, zaangażowaniem mieszkańców oraz trwałym wpływem na rozwój lokalnych społeczności.
Członkowie Komisji podkreślali, że szczególnie w gminach z największą liczbą zgłoszeń niezwykle trudno było wyłonić laureata. Każda z przedstawionych inicjatyw miała swój niepowtarzalny charakter i pokazywała, jak wiele można osiągnąć dzięki współpracy mieszkańców, lokalnych liderów oraz organizacji społecznych.
Siedem nagród zamiast pięciu
Zgodnie z regulaminem konkursu w edycji 2026 przewidziano wyłonienie jednego laureata z każdej gminy członkowskiej Stowarzyszenia „Bursztynowy Pasaż”.
W tegorocznej edycji nie wpłynęło jednak żadne zgłoszenie z gmin Gniewino oraz Łeba. Komisja Konkursowa, doceniając bardzo wysoki poziom zgłoszeń oraz dużą liczbę wartościowych inicjatyw z pozostałych gmin, postanowiła przekazać niewykorzystane nagrody do tych gmin, w których konkurencja była największa.
Dodatkowe nagrody otrzymały więc kolejne najwyżej ocenione zgłoszenia z Gminy Wejherowo oraz Gminy Nowa Wieś Lęborska, czyli gmin, z których wpłynęło najwięcej zgłoszeń do tegorocznej edycji konkursu. Dzięki temu możliwe było wyróżnienie większej liczby wyjątkowych inicjatyw społecznych.
Laureaci konkursu
Po zakończeniu oceny zgłoszeń Komisja Konkursowa wyłoniła następujących laureatów:
• Gmina Cewice – OSP Łebunia,
• Gmina Choczewo – Sołectwo Borkowo Lęborskie,
• Gmina Nowa Wieś Lęborska – Sołectwo Łebień oraz Sołectwo Leśnice
• Gmina Wejherowo – Sołectwo Bolszewo oraz Sołectwo Orle
• Gmina Wicko – OSP Wicko.
A lista wszystkich tegorocznych uczestników konkursu wraz z przyznaną punktacją wygląda następująco:
| Lp. | Nazwa Wnioskodawcy | Gmina, z obszaru której pochodzi Wnioskodawca | Przyznane punkty |
| 1 | OSP Łebunia | Gmina Cewice | 29,50 |
| 2 | Klub Seniora i Rodziny w Cewicach | Gmina Cewice | 25,50 |
| 3 | KGW Oskowo - Pocztylion | Gmina Cewice | 20,25 |
| 4 | Sołtys i Rada sołecka Sołectwa Maszewo Lęborskie | Gmina Cewice | 20,25 |
| 5 | Sołectwo Borkowo Lęborskie | Gmina Choczewo | 17,50 |
| 6 | Stowarzyszenie Kulturalno – społeczne „Ekspresja” w Kierzkowie | Gmina Choczewo | 14,25 |
| 7 | Sołectwo Łebień | Gmina Nowa Wieś Lęborska | 30,25 |
| 8 | Sołectwo Leśnice | Gmina Nowa Wieś Lęborska | 27,50 |
| 9 | KGW w Karlikowie Lęborskim | Gmina Nowa Wieś Lęborska | 27,00 |
| 10 | Sołectwo Lędziechowo | Gmina Nowa Wieś Lęborska | 24,00 |
| 11 | OSP Tawęcino | Gmina Nowa Wieś Lęborska | 23,00 |
| 12 | OSP MDP Łebień | Gmina Nowa Wieś Lęborska | 20,50 |
| 13 | KGW Sołectwa Czarnówko | Gmina Nowa Wieś Lęborska | 16,75 |
| 14 | Sołectwo Bolszewo | Gmina Wejherowo | 32,67 |
| 15 | Sołectwo Orle | Gmina Wejherowo | 32,33 |
| 16 | KGW Kąpino „Koło na wesoło” | Gmina Wejherowo | 28,67 |
| 17 | KGW w Zbychowie | Gmina Wejherowo | 28,00 |
| 18 | OSP Nowy Dwór Wejherowski | Gmina Wejherowo | 25,33 |
| 19 | OSP Wicko | Gmina Wicko | 31,75 |
| 20 | Sołectwo Wojciechowo | Gmina Wicko | 28,00 |
| 21 | KGW Maszewianki | Gmina Wicko | 27,75 |
Tegoroczna edycja w liczbach i ciekawostkach
Tegoroczna edycja konkursu przyniosła kilka interesujących statystyk i obserwacji.
Największą aktywnością wykazały się Gmina Nowa Wieś Lęborska, z której wpłynęło aż 7 zgłoszeń, oraz Gmina Wejherowo z 5 zgłoszeniami. To właśnie wysoka liczba wartościowych inicjatyw z tych gmin sprawiła, że Komisja zdecydowała o przekazaniu tam dwóch niewykorzystanych nagród.
Na uwagę zasługuje również Sołectwo Leśnice, które po raz pierwszy wzięło udział w konkursie i już podczas swojego debiutu znalazło się w gronie laureatów. To doskonały przykład, że dobrze przygotowana inicjatywa i zaangażowanie mieszkańców mogą zostać docenione już przy pierwszym starcie.
Wśród tegorocznych uczestników nie zabrakło także organizacji i sołectw, które od lat aktywnie angażują się w życie swoich miejscowości i regularnie uczestniczą w konkursie. Pokazuje to, że konkurs nie tylko promuje nowe pomysły, ale również wspiera długofalową aktywność społeczną oraz budowanie silnych i zintegrowanych społeczności lokalnych.
Dziękujemy za wspólne budowanie inteligentnych wiosek
Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom, a uczestnikom dziękujemy za przygotowanie i zgłoszenie swoich inicjatyw. Każde zgłoszenie było dowodem ogromnej pracy społecznej, kreatywności oraz troski o rozwój lokalnych wspólnot. To właśnie dzięki takim działaniom idea inteligentnych wiosek nabiera realnego wymiaru – opiera się na aktywnych mieszkańcach, współpracy, odpowiedzialności za wspólną przestrzeń oraz poszukiwaniu nowoczesnych rozwiązań odpowiadających na lokalne potrzeby.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji konkursu i już dziś zachęcamy do podejmowania kolejnych inicjatyw. Jesteśmy przekonani, że również w przyszłych latach poznamy wiele inspirujących działań pokazujących, że siłą naszych gmin są aktywni mieszkańcy i ich pomysły.